• Rejestracja
vBHELP.pl - polskie wsparcie vBulletin
Zobacz kanał RSS

Max

O vBCMS słów kilka

Ocena: 2 głosów, 5.00 średnio.
Autor:
Max
 |  Data publikacji: 14.05.2009 o 00:01  |  (5269 Odsłon)
Witam,
Pierwszy wpis na blogu postanowiłem poświęcić zagadnieniu, którego jeszcze na tym forum nie poruszaliśmy. Chodzi oczywiście o zapowiadaną przez Jelsoft dość dawno temu modyfikację, czy tez funkcję - vBulletin Content Management System (vBCMS).


Wstęp

vBCMS będzie modyfikacją wydaną razem z vBulletin 4.0, pozwalającą na zarządzanie treścią na stronach innych niż te, które stanowią od zawsze nieodłączną część forum. Poza tym redaktor treści będzie miał możliwość klasyfikowania stron o różnych kategoriach czy też zarządzania widżetami. To wszystko oczywiście w celu zwiększenia funkcjonalności strony. To tyle słowem wstępu.


Cele vBCMS

Istnieje prawdopodobieństwo, że nowy CMS będzie zintegrowany z vBulletin Blog. Ma to jednak na celu rozbudowywanie społeczności, a konkretnie umożliwienie rozwoju wszystkich grup tematycznych na forum. Namiastką tego mogą być dyskusje w grupach społecznościowych, jednak ten element okazał się zbyt "głęboko zakopany", aby użytkownicy przyzwyczaili się do swobodnego korzystania z niego.
To właśnie integracja na linii forum - blogi - CMS jest jedną z przyczyn konieczności pisania skryptu od podstaw.


Środki przekazu treści

Nie ukrywajmy, że nie każdemu internaucie odpowiada forma publikowania treści na forum dyskusyjnym. Nasza wrodzona chęć oszczędzania sił na czarną godzinę, każe nam odwiedzać portale, gdzie najważniejsze treści przedstawione są na jednej stronie (zazwyczaj głównej). Na forum dyskusyjnym jest to trochę utrudnione, gdyż jesteśmy zmuszeni do użycia opcji "Szukaj" (co niektórzy właśnie się wzdrygnęli). CMS gotowy do integracji z forum ma rozwiązać ten problem i (uwaga, ważna funkcja) umożliwić publikację treści podzielonych ka kategorie. Oznacza to, że jeśli interesują Cię zagadnienia IT, to tylko takie możesz sobie wyciągnąć na stronę główną, reszta Cię nie interesuje.

Wg wydawcy, to dopiero początek możliwości tego skryptu i będzie on stale rozbudowywany. Już wkrótce powinno pojawić się więcej informacji dotyczących publikowania artykułów za pośrednictwem CMS.


Pierwsze spojrzenie

Poniżej zaprezentuję kilka screen'ów z CMS'a. Tych, którzy przestraszą się znanego nam już z obecnych wersji topornego wyglądu uspokajam; CMS będzie korzystał z nowego stylu, który na dzień dzisiejszy nie jest jeszcze gotowy. Stąd funkcje przedstawione są na starym stylu.

Po pierwszym uruchomieniu vBCMS prezentuje się dość (a nawet bardzo) prosto. Raptem kilka linijek tekstu.Poniżej edytor w wersji alpha. Z tej właśnie strony jest możliwość edycji treści. W wersji finalnej pojawi się tutaj funkcjonalny toolbar ułatwiający zarządzaniem.Funkcja zarządzania będzie bardzo wygodna. Z poziomu strony zaprezentowanej powyżej będziemy mieli możliwość edycji treści, jej dodawania, usuwania, zarządzania dodatkami lub po prostu usunięcia strony. Podczas edycji będzie możliwość używania znaczników HTML.

Personalizacja nie musi odbywać się pojedynczo dla każdej ze stron. Poniższy screen przedstawia ustawienia dla stron dodawanych w systemie zarządzania treścią. Możemy więc ustalić szablon, według którego będziemy dodawać kolejne strony.


Podsumowanie

W chwili, gdy dodaję ten wpis mamy zbyt mało oficjalnie podanych informacji, aby powiedzieć jednoznacznie, że nowa funkcja jest strzałem w 10. dla użytkowników vBulletin. Jeśli o mnie chodzi, to spodziewałem się czegoś więcej. Jednak kod vBCMS ma być dostosowany do modyfikacji pisanych przez osoby trzecie (czyli w zdecydowanej większości przez koderów z vBulletin.org) i oczywiście do dalszej rozbudowy przez Jelsoft. Sama prezentacja wizualna nie jest zbyt ciekawa, mam nadzieję, że nowy styl to zmieni. O samej funkcjonalności, jak już wspomniałem, niewiele możemy powiedzieć zanim nie dostaniemy CMS'a w swoje ręce. Pozostaje nam tylko czekać...

Pozdrawiam
Max Kwiatkowski
Tagi: cms, vbcms, vbulletin Dodaj / edytuj tagi
Kategorie
vBulletin

Komentarzy

 1. Awatar Ctrl
  Generalnie to rewolucji nie ma,ale poczekajmy.
 2. Awatar cizu
  Hm, vbcmps spelnia jak na razie bardzo dobrze swoja role. A to cóś hmm, poczekamy zobaczymy na razie nic specjalnego nie widać by warto było - a pewnie płatne będzie.
 3. Awatar WebLion
  Jestem zainteresowany zakupem vBCMS. Czy aplikacja posiada już polski lang?
 4. Awatar cizu
  nie posiada jedynie vbadvanced cmps.
  Trudno by posiadal vbcms skoro nie jest jeszcze rozpowszechniony a do tej pory spolecznosc tworzyla langi
Chmurka.pl

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67