• Rejestracja
vBHELP.pl - polskie wsparcie vBulletin
Zobacz kanał RSS

Max

Popisowy zestaw Logitech'a - moja opinia

Ocena: 2 głosów, 3.00 średnio.
Autor:
Max
 |  Data publikacji: 21.05.2009 o 23:51  |  (5778 Odsłon)
Witam,
Od ponad dwóch tygodni jestem posiadaczem dość sztandarowego zestawu (mysz + klawiatura) od Logitech'a. Chodzi tutaj o Logitech Cordless Desktop® MX™ 5500 Revolution. Częściowo z braku lepszego zajęcia na czwartkowy wieczór, a częściowo z chęci podzielenia się moją opinią postanowiłem napisać trochę o tym produkcie. :)
Zacznę od chwili, gdy otrzymałem przesyłkę. Sprzęt jest zapakowany w solidne i duże pudło, które zapewnia bezpieczeństwo na czas transportu. W środku wszystko ułożone bez żadnych wolnych przestrzeni, a więc tak jak być powinno. W zestawie znajdziemy:
  • Mysz Bluetooth MX Revolution
  • Klawiaturę Bluetooth MX 5500
  • Odbiornik bluetooth
  • Biurkowa ładowarka do myszki
  • 4 baterie alkaliczne AA
  • Płytę z oprogramowaniem
  • Książeczkę informacyjną


To tyle odnośnie opakowania, pora na kilka słów o samym sprzęcie.
Najważniejszą częścią zestawu jest...


Mysz laserowa Logitech® Bluetooth® MX™ Revolution

Sam kształt podpowiada, że korzystanie z niej prawdopodobnie okaże się przyjemnością. I tutaj się nie pomyliłem. MX Revolution to bez wątpienia najwygodniejszy gryzoń jaki kiedykolwiek znalazł się pod moją ręką. Każdy z 7 przycisków umieszczony jest idealnie w zasięgu palców, nie ma mowy o jakimś przesuwaniu ręki. Dodatkowy komfort zapewnia wykończenie z obu stron: z lewej wysokiej jakości guma oraz wysepka na kciuk, zaś prawa strona pozwala na trzymanie dwóch palców na myszy. Poza częścią obramowania produkt wykonany jest z matowego plastiku, na którym ciężko zostawić jest jakiś widoczny odcisk.
Logitech oddał do naszej dyspozycji 7 przycisków:

1. Prawy przycisk myszy
2. Lewy przycisk myszy
3. Górna rolka
4. Przycisk szybkiego wyszukiwania (One-Touch™ Search)
5. Przycisk 'Wstecz'
6. Przycisk 'Następny'
7. Boczna rolka


Jednym z głównych atutów myszy jest właśnie scroll, który został ładnie nazwany: MicroGearTM Precision Scroll Wheel. :) To właśnie dzięki tej długiej nazwie może on działać w dwóch trybach (a może na odwrót?). Pierwszy tryb (klasyczny) jest znany wszystkim użytkownikom i polega po prostu na precyzyjnym przewijaniu "click-to-click". Natomiast drugi (szybki, a właściwie super szybki) daje możliwość przewinięcia nawet 10 000 linii w przeciągu 7 sekund (za pomocą jednego ruchu palca!). Swoją drogą bardzo przydatna funkcja przy przeglądaniu for, od których przewijania boli palec (w przypadku normalnych myszy). ; )

Kolejnym ciekawym przyciskiem funkcyjnym jest One-Touch™ Search. Umiejscowiony jest zaraz przy górnym scroll'u. Dzięki niemu możemy wyszukać zaznaczony wcześniej tekst w ulubionej wyszukiwarce (domyślnie Google). Druga rolka, umieszczona pod kciukiem, pozwala na uruchomienie okna służącego do wyciągnięcia na wierzch jednego z otwartych właśnie okien (przeglądarki, komunikatora, edytora tekstu etc.). Niestety ta funkcja dostępna jest tylko w Windows Vista.

Przyciski 'następny' i 'poprzedni' to funkcje znane już z innych modeli Logitecha, służące do nawigacji w przeglądarce czy oknach systemu Windows.
Ważnym plusem myszy jest bezprzewodowe działanie (przynajmniej dla mnie, jako osoby która nie przepada za kablami) i ładowanie za pomocą stacji dokującej. na jednym doładowaniu mysz podziała nam około 2 tygodni (przynajmniej na początku).
Poza tym mysz ma bardzo elegancki, a zarazem innowacyjny design, który z pewnością przypadnie do gustu każdemu typowi użytkownika komputera. Dobrym rozwiązaniem jest również wskaźnik poziomu energii w akumulatorach (widzimy go między kciukiem, a resztą palców podczas poruszenia myszą).

W kwestii minusów powiem niewiele, choć drobne są. Mysz może wydać się dość ciężka dla osób, które dotąd nie korzystały z bezprzewodowych gryzoni (choć mi ta "wada" nie przeszkadza, wręcz przeciwnie - wiem, że coś trzymam). Kolejnym minusem związanym z bezprzewodowym działaniem jest czas reakcji (choć i tak bardzo dobry jak na łączność bluetooth), który może przeszkodzić zaawansowanym graczom. Niektóre gry wymagają praktycznie natychmiastowej reakcji. I to na tyle. Poniżej możecie zobaczyć produkt na zdjęciu:


Kolejną częścią zestawu jest...


Klawiatura Logitech® Bluetooth® MX™ 5500


O klawiaturze na pewno nie można powiedzieć tylu ciekawych rzeczy co o myszy. Produkt jest funkcjonalny, ale bez większych udziwnień. Tak jak w przypadku swojej siostry z zestawu, w większej części wykonany jest z matowego plastiku o bardzo dobrej jakości. Lakierowane części to pasek pomiędzy podpórką na dłonie, a resztą klawiatury, obramowanie wyświetlacza oraz przycisk 'Start" (WIndows). Litery na klawiszach wyglądają na porządnie wykonane i nie wydaje mi się, abym szybko je wytarł. Opis poszczególnych części zacznę od góry. Wyświetlacz LCD jest bardzo dobrze wkomponowany i ogólnie prezentuje się bardzo ładnie, niestety tylko w dzień. Dlaczego? A dlatego, że gdy zapada zmrok to znika on z naszej klawiatury. Zgadza się, nie jest podświetlany. Cóż za porażający błąd dla sprzętu tak promowanego przez producenta. Wystarczyło kilka diodek i miałbym klawiaturę idealną. No, ale może Logitech nie chciał takowej stworzyć i udało im się. Funkcjonalność wyświetlacza nie dostarcza niczego nowego, ale z paru funkcji możemy skorzystać (oczywiście o ile znajdujemy się w oświetlonym pomieszczeniu). Wyświetla on informacje takie jak data, godzina, temperatura, ulubione adresy stron (nie wiem w jakim celu), nowe wiadomości (konfigurujemy z klientem poczty), kalkulator, postęp i nazwę aktualnie odtwarzanego utworu czy też licznik stuknięć w klawiaturę.

Nieco niżej znajdują się klawisze funkcyjne (F1, F2...), których działanie każdy zna więc nie ma sensu opisywać (w skrócie: szybkie uruchamianie przeglądarki, klienta poczty, edytora tekstu itp.). Ważnym dodatkiem jest klawisz FN umieszczony w dolnej części klawiatury. Jednoczesne wybranie FN oraz jednego z guzików funkcyjnych spowoduje uruchomienie dodatkowych funkcji, które możemy ustalić sobie w oprogramowaniu klawiatury.
Z lewej strony producent umieścił klawisze multimedialne dające możliwość zarządzania aktualnie odtwarzanym utworem (regulacja głośności, wyciszenie, przewijanie, start/stop) oraz powtórkę z myszy: Flip 3D (przełączanie między otwartymi oknami).
Nad klawiaturą numeryczną znajdziemy klawisze do uruchamiania kalkulatora oraz usypiania PC. Ważniejsze są jednak 3 klawisze, które Logitech zamieścił pod k.n. Są to klawisze multimedialne dające dostęp do 3 funkcji Windows Vista: Media Center, galeria obrazów oraz Sidebar z gadżetami. O ile 3ci przycisk jest raczej zbędny (nie korzystam z bocznego paska) to dwa pierwsze są dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza że w oprogramowaniu do zestawu możemy ustalić programy, które mają otwierać się po wybraniu owych klawiszy (zamiast Media Center może to być np. Winamp).

Kolejnym pomysłem jest wyodrębnienie klawiszy funkcyjnych i multimedialnych. Te pierwsze wyróżnione są kolorem pomarańczowym, dobrze widocznym na klawiaturze. Drugie mają szara kolorystykę, która nie skupia na próżno naszej uwagi podczas pracy.
Idealnym wykończeniem klawiatury jest wykonana z bardzo dobrej jakości gumy (tak jak w przypadku elementów myszy) podpórka pod dłonie. Materiał z jakiego jest wykonana zapobiega ześlizgiwaniu się rąk podczas pisania nawet przy podniesionej na nóżkach klawiaturze. Niestety wystarczą choćby o drobinę mokre lub tłuste ręce, aby na gumie pozostały trudne do wyczyszczenia odciski. Nie obędzie się bez porządnego przetarcia podpórki po zakończonej pracy (o ile cenimy sobie czystość).
Odnośnie pozostałych klawiszy warto jedynie wspomnieć, że są rozmieszczone w charakterystycznym dla Logitecha układzie oraz proporcjach (np. zmniejszony enter).
Czas pracy na jednym komplecie baterii to wg. producenta około pół roku (czyli ok). I tak jak w przypadku myszy poniżej fotka:Podsumowanie

Logitech Cordless Desktop® MX™ 5500 Revolution to zestaw, który zapewnia wysoki komfort pracy. Jest to ważne dla osób, które przy komputerze spędzają dużo czasu. Oba komponenty wykonane są z bardzo dobrej jakości materiałów. Mysz idealnie układa się w dłoni, jej funkcjonalność również nie pozostawia nic do życzenia. Dla mnie jest to produkt idealny, bez precedensu najlepsza mysz z jaką miałem kiedykolwiek do czynienia.
Drugi składnik zestawu jest biurową klawiaturą o zwiększonej funkcjonalności i znacznie podwyższonym standardzie korzystania. Wbudowany został wyświetlacz (niestety bez podświetlenia), podświetlenia brak również w klawiszach. Te niedociągnięcia z powodzeniem rekompensują niewspomniane wcześniej wytłumienie stuknięć podczas pisania, czas pracy na baterii, klawisze multimedialne oraz świetna gumowa podpórka pod dłonie.

Czy zatem ten zestaw, pomimo kilku drobnych niedociągnięć, wart jest ceny blisko 450zł? Wg mnie tak. Korzystam z komputera kilka godzin dziennie, a więc sprawna nawigacja jest mi niezbędna. Przy okazji otrzymuję wysoki komfort pracy. Jestem również pewien, że ten sprzęt dobrze posłuży mi przez kilka lat.
Jeśli więc odłożyłeś trochę grosze i planowałeś zakup nowego komponentu sprzętowego śmiało mogę polecić Ci tę klawiaturę i mysz Logitecha.

Pozdrawiam
Max Kwiatkowski

PS. Nie czytałem tekstu po raz drugi, po napisaniu, przepraszam więc za wszystkie błędy i proszę o zgłaszanie ich na PM czy w komentarzach.

PS2. Przy pisaniu zaczerpnąłem kilka informacji/nazw ze strony producenta:
http://www.logitech.pl/produkty/klaw...evolution.html

PS3. To moja pierwsze recenzja tego typu, a więc komentarze mile widziane. :)

Komentarzy

Chmurka.pl

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67