• Rejestracja
vBHELP.pl - polskie wsparcie vBulletin
  • Recenzja vBulletin 4

    Już tylko godziny dzielą nas od premiery finalnej wersji vBulletin 4.0. Przy tej okazji postanowiłem napisać parę słów od siebie, o tym, jak postrzegam nową wersję silnika forum, jakie są jego mocne i słabe strony. Dołożę starań, aby recenzja była jak najbardziej obiektywna i przedstawiała prawdziwy obraz najmłodszego dziecka developerów vB.

    Pierwsze starcie

    Moja pierwsze, bezpośrednie spotkanie z vBulletin 4.0 miało miejsce 1. lipca br. Otrzymałem wtedy bardzo surową wersję alpha, która dosłownie sypała się na każdym kroku. Sam nadesłałem do bug trackera blisko 150 zgłoszeń, związanych głównie z forum od strony użytkownika. O wyglądzie wtedy nie można było wiele powiedzieć, bo styl znacznie odbiegał od zaprezentowanego w Beta 1 czy ostatniej wersji alpha (wdrożonej niegdyś na vbulletin.com) - praktycznie rzecz biorąc, wtedy stylu jeszcze nie było. Poza tymi kilkoma szczegółami, nie ma nic ciekawego w fazie alpha; zgłaszanie błędów, proponowanie nowych funkcji (jedna ze zgłoszonych przeze mnie - prywatna konwersacja, pojawii się w kolejnych wersjach 4.x). Ot co.


    Początkowe założenia...

    ...były porywające. Czwórka już od pierwszego wydania miała być całkiem nowym, pozbawionym wad skryptem, idealną platformą komunikacyjną dla społeczności i biznesu. Do tego przebudowany i odświeżony panel administracyjny i całkiem nowy styl dla użytkowników. W rzeczywistości wydanie zostany skrypt, który powinien być oznaczony jako vBulletin 3.9 - nie ma kodu napisanego od podstaw, nie ma też nowego panelu administracyjnego. Dostaliśmy co prawda nowy, domyślny styl (narody uklękły - "wreszcie!"), ale dla mnie jest on zbyt mało czytelny, przypomina rozwiązania z darmowych silników, takich jak SMF (narody powstają z niesmakiem).
    Czy zapewnienia o vBulletin 4 były pustymi słowami? Nie do końca. Program rozwoju będzie realizowany przez kolejne wersje 4.x (4.1, 4.2 itd.) . Developerzy po prostu przecenili techniczne możliwości takiego rozwiązania i dopiero kilka miesięcy temu zdali sobie sprawę, że w kwestiach silnika forum nie mozna robić rewolucji francuskiej przy jednej wersji. Trzeba to rozłożyć. Chciałoby się dodać, że nawet taki pogląd na sprawę, nie usprawiedliwia braku nowego AdminCP. Ale czy to jest konieczne? Panel ma być dla nas intuicyjny, prosty, a jednocześnie rozbudowany. I taki właśnie jest teraz. Sytuacja, w której miałbym od nowa uczyć się i przyzwyczajać do nowego układu opcji w AdminCP, nie byłaby dla mnie komfortowa. Osobą, które potrzebują powiewu świeżości proponuję instalację jednej z setek dostępnych na vbulletin.org skórek dla AdminCP.


    Przyjazne linki można dostosować do własnych potrzeb


    Zmiany, nowości...

    Pomimo, że nowa wersja nie do końca zasługuje na miano 4.0, pojawia się kilka większych nowości. Najbardziej widoczną jest wspomniany wcześniej styl, a wraz z nim nowe rozwiązanie szablonowe. Dostęp do poszczególnych kawałków CSS jest łatwiejszy, z drugiej strony szablonów jest więcej, są inaczej podzielone. Czy takie rozwiązanie przypadnie do gustu designerom? Czas pokaże.
    Należy też wspomnieć o wbudowanych funkcjach SEO. Tutaj do wydawcy wędruje plus. Oczywiście, nie ma co liczyć, aby wbudowane SEO zastąpiło nam vBSEO. Jest nieźle i dla znacznej części użytkowników w zupełności wystarczy to co jest, bez potrzeby kupowania profesjonalnego (i drogiego) vBSEO czy instalowania małych, nieoficjalnych seo-modyfikacji. Mamy możliwość tworzenia przyjaznych linków w różnych układach czy generowania sitemapy z ustalaniem priorytetów zawartości forum.
    Kolejna ciekawa nowość to wbudowany system umieszczania na forum elementów reklamowych w wielu miejscach. Bannery dodajemy w bardzo prosty sposób, korzystając z częściowo graficznego interfejsu. Brakuje kilku bardziej zaawansowanych funkcji (jak dodanie elementu na konkretną liczbę odsłon), ale funkcja będzie rozwijana.
    Na warsztat trafił system wyszukiwania oraz zarządzanie załącznikami. Wyszukiwanie odbywa się teraz efektywniej, możemy dokładniej określić kryteria. Co do załączników: otrzymaliśmy nowy UI zarządzania. Mamy swój prywatny katalog dodanych plików z możliwością przeciągania elementów do publicznego katalogu, w celu udostępnienia ich na forum. Jest też możliwość dodawania wielu załączników jednocześnie. Interfejs jest dość intuicyjny, już przy drugim kontakcie wiemy z czym to się je.


    vBulletin 4 oferuje bardzo praktyczne zarządzanie powierzchnią reklamową


    Co oprócz forum?

    No właśnie. vBulletin 4.0 Publishing Suite to nie tylko forum. W pakiecie otrzymujemy również system blogów oraz CMS. Zacznę od pierwszego. Blogi działają dokładnie tak jak powinny. Szerokie możliwości personalizacji przez użytkownika, wszystkie potrzebne funkcje do zredagowania wpisu, dobry system komentowania, oceniania wpisów. Z prawej strony, tuż "pod ręką", mamy skróty do najważniejszych miejsc w systemie blogów: ostatnie komentarze, wpisy, prosta wyszukiwarka i kalendarz. Od strony administracyjnej też nie spotkamy problemów, możemy nadawać i odbierać uprawnienia na bardzo szeroką skalę. No tak, ale koniec końców blogi to część vBulletin rozwijana od lat, więc czemu się dziwić.
    Pora na CMS. I tutaj nawet moja sympatia do vBulletin nie może pogodzić się z niedopracowaniem owej części Suite'a. Zacznę od strony użytkownika, zahaczając o stronę administracyjną. Strona główna... ciężko cokolwiek napisać. Spodziewaliśmy się innowacyjnej grafiki, tabelek w stylu 'air', któe użytkownik może dowolonie przesuwać po ekranie, rotacyjnego wyświetlania artykułów... ahh. Wracając na ziemię, dostaliśmy topornie wyciosane "sekcje i kategorie" (z których zrozumieniem Kowalski będzie miał problem) i zlewające się ze sobą początki artykułów. Sytuację próbują ratować gadżety (widgety) no i bardzo dobrze, ale nie jest to nic rewolucyjnego. System komentowania to również nieporozumienie, jako że wszystkie komentarze trafiają do jednego forum (nie mam możliwości podziału na kilka for tematycznych). Trochę nadrabia interfejs redagowania treści, który jest dośc przejrzysty i rozbudowany. Mamy możliwość ustalenia daty i godziny publikacji, pokazywania oceny, praw do czytania artykułu czy możliwości komentowania. Jest też kilka zbędnych bajerków jak "Pokaż / Ukryj autora".
    Podobnie sprawa wygląda w AdminCP. Część opcji jest "znośna", inne wymagają poprawki w trybie natychmiastowym. Panowie z ekipy vBulletin nie potrafią myśleć jak przeciętny administrator i serwują nam skomplikowane systemy stylizowania stron CMSa, które odbijają się wieloma schodkami w drodze do personalizacji systemu zarządzania treścią. Średnio-zaawansowany użytkownik może mieć problemy z opanowaniem stylizacji, początkujący nie ma na to szans. Przydatny okaże się podział na sekcje i kategorie. Przykładowa strona tematyczna będzie mogła dodać np. 3 sekcje (Muzyka, Filmy, Gry), a do każdej sekcji kategorię (np. Muzyka: rap, rock, techno). Jak już wspomniałem widgety próbują nadrabiać, ale to za mało, aby zrekompensować nam ten niedopracowany system.


    Reasumując...

    Na pewno nie dostaliśmy skryptu, na który wszyscy czekaliśmy. Jednak trzeba mieć na uwadze, że droga rozwojowa vBulletin 4 dopiero się rozpoczęła i będzie trwać co najmniej 2 lata. Oznacza to tylko tyle, że z każdym miesiącem będziemy otrzymywać nowe funkcje, usprawnienia i poprawki. Z czasem na warsztat wjedzie każda część forum, po czym zostanie gruntownie przebudowana. Najwięcej pracy developerzy powinni poświęcić teraz dla CMSa, który stanowi słabe ogniwo. Z drugiej strony patrząc na jego "wnętrze" można zauważyć, że autorzy planują rozbudowę systemu, co napawa nas optymizmem. Wkrótce na pokład dołączy też niewspomniany wcześniej Project Tools (zarządzanie realizowanymi projektami). W takim wypadku śmiało stwierdzam, że od samego, pełnego vB 4.0 bardziej ciekawią mnie kolejne wersje, 4.1, 4.2...


    Dodawanie nowego artykułu to długi szereg możliwości


    vBulletin 4.0 - czy warto?

    Dla klientów biznesowych i dużych for - na pewno. vBulletin 4.0 Publishing Suite to rozbudowana platforma komunikacyjna z wieloma zaawansowanymi funkcjonalnościami. Pomimo kilku niedociągnieć nikt nie może zaprzeczyć, że w połączeniu z vBSEO 3.5 stanowi najpoteżniejsze oprogramowanie dla forum internetowego z ogromnym potencjałem rozwojowym.
    Małym forom hobbystycznym (i im podobnym) proponuję jednak pozostanie przy darmowych rozwiązaniach, o ile tylko nie potrzebują mocy, którą oferuje vBulletin 4.
    komentarzy 5 komentarzy
    1. Awatar Mind
      Mind -
      Bardzo ciekawe spotrzeżenia Max. Co do ACP osobiście bardzo cieszę się z tego faktu, iż nie został zmieniony. Wspomniałeś o stylizacji nowego softu, wykonanie layoutu nie jest sprawą prostą, ale większa ilośc plikow moim zdaniem pozwoli designerom i koderom na większe możliwości w tym temacie. Nie napiszę zbyt dużo, bo moje testy wersji beta i RC były sporadyczne i większośc plusow i minusow dostrzegę w normalnym użytkowaniu vB4.Prawda jest taka, że wraz z wydaniem 4ki otwieramy się na nowe możliwości.
    1. Awatar rafik
      rafik -
      tak długo jak nie będzie możliwości migracji z innych cmsów lub systemów blogowych to Suite nie ma sensu. Wolę używać Wordpressa do blogu i VB jako forum luzem.
    1. Awatar meschiash
      meschiash -
      Szkoda, że w ADMINCP nie ma funkcji kopia bazy danych. Przeszukałem całość i albo jestem ślepy albo faktycznie ktoś zapomniał.
      Po dodaniu do adresu forum
      Kod:
      .../admincp/backup.php?do=choose
      pojawia się możliwość wykonania kopii.

      edit: po uruchomieniu bug.
      Could not find phrase 'unable_write_backup_file_x'.
      Jak dla mnie to nadal 3.9.x w wersji RC a nie 4.0 GOLD
    1. Awatar Robbins
      Robbins -
      Dzięki Max za recenzję.
      Jestem obecnie na etapie mocnego testowania vB 4 i czytania wszystkiego o upgradach do tej wersji.
      Moim dużym rozczarowaniem jest brak poważniejszych zmian w kalendarzu. Wiem, że na wielu forach służy on tylko do sprawdzania urodzin użytkowników ale u mnie odgrywa bardzo ważną rolę. Moja strona stała się centrum ogłaszania i reklamowania warsztatów tanecznych i innych wydarzeń orientalnych w Polsce i nie tylko. Przydałby się kalendarz, który pozwalał by łatwo śledzić wpisy, filtrować je, zaznaczać interesujące itd.
      Ponieważ na macierzystej stronie dużo osób zgłaszało potrzebę takiego rozwiązania spodziewałem się większych zmian. Może zostaną wprowadzone w następnych wersjach.
    1. Awatar RadioErewan
      RadioErewan -
      Do 3.8 jest kilka fajnych dodatków kalendarzowych. Z kalendarzem w vB4 tez wiązałem jakieś nadzieje. Jakieś RSVP by sie przydało...
    komentarzy Skomentuj

    Kliknij tutaj, aby się zalogować

    Rok Bitwy Pod Grunwaldem

Chmurka.pl

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67